úterý 17. listopadu 2009

Nový Sony Reader za starý

Před 3 roky jsem si pořídil čtečku elektronických knížek Sony Reader PRS-500, tehdy novinku. V těchto dnech ji Sony oficiálně poslalo do důchodu s nabídkou posledního faceliftu zdarma.

O co se jedná? Předně o to, že Sony přechází ve svém online knihkupectví na nový formát ebooků (ePub), který PRS-500 nepodporuje. Tato změna je nejspíš pozitivní, vzhledem k tomu, že ePub je formát otevřený a je podporován širokým polem čteček. Původní LRF byl stvořen Sony. Současné modely PRS-300 a 600 samozřejmě ePub podporují, o generaci starší PRS-505 jej získal v jedné aktualizaci firmwaru.

PRS-500 má smůlu. Firmware s ePubem neexistuje. Pro mě to tak znamená, že si už nebudu moct pořídit žádný nový ebook.

Aby si Sony neznepřátelilo své první nadšence e-Inku, rozjelo záchrannou akci. Můžete jim poslat svůj starý PRS-500 a oni vám do něj v továrně nahrají firmware podporující ePub (vše zdarma), nebo si můžete koupit novou čtečku (PRS-300 nebo 600) a při odevzdání staré získáte slevu $50 nebo $75. Vše vypadá dobře. Máme tu ale jedno ALE. Je to jen pro lidi žijící v USA. Jinde se totiž původní Reader neprodával.

Naštěstí se na serveru MobileRead našlo pár lidí, kteří jsou ochotni akci provést za vás, když jim svůj Reader pošlete. Vyplatí se tedy využít nabídky?

Koupě nového se slevou se zdá být OK. Hodně se mi líbí současný PRS-300. Navíc můj starý Reader nejede na Vista-64bit a nemá mass-storage (vyžaduje nainstalované ovladače i jen pro dobití baterií přes USB), což mi dost vadí. Jenže na eBay se dá prodat starý Reader i za $150, tak proč ho dávat Sony za $50? Takže si zvolit aktualizaci firmwaru? Jako bylo by to fajn, i by to byla nezapomenutelná, šílená akce s posíláním Readeru do Ameriky a zpět (kolikrát bych asi platil clo? :-) .

Přemýšlel jsem o tom, ale asi do toho nepůjdu. Přeci jen, ruku na srdce, kolikrát jsem si pořídil z jejich obchodu knihu? Jen párkrát na začátku (díky kreditu, co jsem získal při koupi čtečky, ehm). Budu mít po aktualizaci i české fonty, které jsem tam dohrál jen díky šikovnému ruskému hackerovi? Bez češtiny bych čtečku musel vyhodit (ve skutečnosti by se nejspíš nějaký nový způsob čtení českých knih našel). No, za ta rizika mi to nestojí. A až se poblázním do nové čtečky, starého Readera prostě někomu daruji. Tobě, Sony, to nebude :-).

Žádné komentáře: