pátek 13. srpna 2010

Zkušenosti s Roombou

Před měsícem jsme si domů pořídili robotický vysavač. Dřív mi tyto vysavače přišly jen jako ptákovina, ale jak jsem se o nich dozvídal víc a víc, postupně zvítězilo mé nadšení pro všechny moderní hračky. A také představa, že si budu místo pocení při vysávání více užívat :-). Rád bych se tu podělil o ty měsíční zkušenosti.

Vybrali jsme vysavač Roomba od firmy iRobot, model 555 s možností programovat čas startu vysávání. Proč Roombu a ne vysavač od jiného výrobce? Nejvíc mě přesvědčil článek Patrika Zandla, který srovnával Roombu s levnějším vysavačem CleanMate. Roomba má v sobě promakanější software. Také beru Roombu jako jedničku na trhu, tedy ověřený, celosvětově populární výrobek.
Funguje tedy? Ano, jsem celkem spokojený. Klasickým vysavačem sice uklidíte byt rychleji a snad i pořádněji, ale od té doby, co máme Roombu, jsem vytáhl "velký" vysavač jen jednou, kdy se králík rozhodl rozcupovat koberec a vytrhal z něj obrovské množství vláken. Co vy byste vysávali 10 minut, Roomba zvládne za hodinu. To nevadí: zapnete ho, když odcházíte do práce. Sám se po dokončení práce dojede nabít a vy jednou za pár dní vysypete prach a vyčistíte kartáče.

V základním režimu jezdí Roomba po místnosti náhodně, odráží se od stěn. Mám pocit, že na začátku se snaží objet celou místnost podél zdí a vysaje tak prach hromadící se nejčastěji právě tam, a pak teprve začne tu náhodnou projížďku po zbytku podlahy. Díky té náhodnosti se může stát, že některá místa vynechá. Předpokládá se ale, že se vysavač používá častěji (obden?) než klasický, a příště ta vynechaná místa už přejede.

Zdá se mi, že nejlíp funguje na koberci. Dřív jsem měl potíže dostávat z koberce vlasy, šly pořádně jen po namontování elektrické hubice s točícím se kartáčem. Roomba takový kartáč má a vlasy a jiná vlákna perfektně vybere. A zajede i pod postel. Určitě se musela v bytě snížit prašnost. A králičí nepořádek neleží na zemi až do týdenního úklidu.

Nevýhodou je, že musíte byt na Roombu připravit. Na zemi se nesmí válet papíry, oblečení. Odsunout či zvednout židle, pokud si chcete být jistí, že vyluxuje pod stolem v jídelně. Roomba je až nečekaně velký, má průměr asi 30cm, takže užšími místy neprojede.

Také si musíte dát pozor na dveře. Párkrát se nám stalo, že za sebou dveře "zavřel" - projel do místnosti a zatlačil na dveře z druhé strany a pak se nemohl dostat ven. Stačí se ujistit, že jsou dveře dost otevřené, aby se za ně nedostal. Také je nepříjemné, že se Roomba párkrát zasekl pod závěsným záchodem. Má sice spoustu senzorů a algoritmus na automatické vyprošťování, ale existuje jeden úhel, pod kterým když k záchodu najede, musíte ho vytáhnout ručně. Naštěstí se to stává díky náhodnosti ježdění jen velmi málo často.

A ještě jedna příhoda s Roombou. Máme u dveří postavené složené zahradní židle. Opřené o zeď, vybalancované. Roomba do nich rád strká a často židle najdeme popadané na zemi. Doteď je mi záhadou, jak se z nich dokáže dostat. Spadnou přece na něj!?

Závěr: spokojenost. Mám ho rád. Takové domácí robotické zvířátko.

Žádné komentáře: